1Već duži niz godina gradite karijeru makroekonomista, a osim toga istražujete FinTech i blockchain tehnologije. Jeste li još tijekom studija znali čime se želite baviti? Kako je tekao Vaš profesionalni put od završetka studija do danas?
Ne, naravno da nisam. Mislim da je kod nas ta percepcija da za vrijeme srednje škole ili fakulteta moramo znati čime ćemo se baviti potpuno pogrešna. Ja na to gledam malo drugačije. Ako do mirovine budem znao točno čime se želim baviti, smatrati ću to uspjehom. Jednako tako mislim da je veliki uspjeh probati različite stvari i otkriti čime se ne želite baviti.
Osobno sam za vrijeme studija već radio u korporativnim financijama/prodaji jedne riječke firme, gdje sam i ostao tri godine nakon završetka studija jer sam to smatrao obavezom za pruženu priliku tijekom studija. Za vrijeme studija najviše sam bio zainteresiran za javne financije i makroekonomiju, tako da sam krajem 2010. godine upisao znanstveni studij na Barcelona Graduate School of Economics, budući sam smatrao da je to nužan uvjet da se profesionalno posvetim tom području. Nakon završetka studija, zaposlio sam se u Hrvatskoj narodnoj banci (HNB) kao Makroekonomist i idućih šest godina pripremao makro analize iz područja inflacije i tečajeva, međunarodne razmjene te kretanja na međunarodnim financijskim tržištima. Smatram da sam u HNB-u najviše napredovao u poslovnom smislu, i da mi je upravo to iskustvo bila najveća preporuka za međunarodna iskustva koja su slijedila.
2017. sam postao Savjetnik Izvršnom direktoru u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) te Predstavnik Hrvatske i Crne Gore. S obzirom da sam se tu zainteresirao za FinTech svijet i blockchain tehnologiju, 2020. sam se pridružio start-up firmi Energi koja je na globalnom nivou izdala kripto valutu. S njima sam i dalje, iako sada povremeno, a glavninu vremena radim kao Makroekonomist u International Finance Corporation (IFC) u Washingtonu od kraja 2020.
2Koji dio posla biste izdvojili kao najdraži? Što vas motivira u svakodnevnom radu?
Tu bi rekao da postoji jedan osobni i jedan profesionalni moment. Osobni moment, volim raditi u međunarodnom okruženju, s ljudima iz različitih kultura, jezika, interesa, stavova. Primjerice, samo u našem uredu kolege dolaze iz više od 15 država i govore više od 20 jezika. S druge strane, samo ovaj tjedan sam primjerice komunicirao s ljudima iz Bangkoka, Mumbaija, Londona, Kampale itd. Takva vrsta interakcije jednostavno vas obogaćuje i svakodnevno čini boljom osobom.
A što se profesionalnog momenta tiče, to je ujedno i odgovor što me svakodnevno motivira. Činjenica da svojom analizom i savjetom, barem jednim mikro dijelom, sudjelujete u unaprjeđenju života ljudi u državama diljem svijeta. U tim stvarima i dalje sam idealist.
3Možete li se prisjetiti najbolje odluke koju ste donijeli po pitanju Vaše karijere?
To je zasigurno bila odluka da se nakon znanstvenog magisterija u Španjolskoj, vratim u Hrvatsku i zaposlim u HNB-u. U to vrijeme opcija mi je bila otići u WTO u Švicarsku ili HNB. Smatram da je ta odluka značajno doprinijela zdravom i kvalitetnom razvoju, iako je u kratkom roku zasigurno bila financijski nepovoljnija.
4U kojoj je mjeri EFRI utjecao na vaše razmišljanje prilikom odabira karijere te na sadašnji pristup poslu?
Jedna velika prednost EFRI-ja je da vam daje široki spektar znanja i vještina koje možete primijeniti u različitim sektorima, bilo u privatnom ili javnom sektoru ili znanstvenoj zajednici. To je i meni omogućilo da provedem neko vrijeme u privatnom sektoru, a da se nakon toga uspješno zaposlim u HNB-u u istraživanjima. Ova karakteristika studija je jako bitna, jer mnoge osobe s 18 godina ne znaju točno što žele raditi kasnije. Osim toga, meni je bio jako bitan naglasak na izvrsnosti. Tu bih istaknuo sjećanje pokojnog prof. Severa koji je vrlo često znao reći, “što god radili u životu, uvijek dajte sve od sebe.” I to je princip kojeg se držim i danas, privatno i poslovno. Ja bih još dodao, ako nešto ne radite sa srcem, radite nešto drugo.
5Koja je Vaša poruka ostalim alumnijima, sadašnjim i budućim?
Budućim alumnijima bih rekao da vode računa da posao koji sada imaju na umu možda neće postojati za 5, 10 ili 15 godina. I da stoga iskoriste vrijeme na fakultetu ne samo kao mjesto za stjecanje osnovnih znanja, već značajnim dijelom i za stjecanje različitih vještina, networking, sudjelovanje na tečajevima, razmjenama, konferencijama, u projektima i programima. Covid ste generacija, i možda vam svijet trenutno izgleda čudno. Ali više nego ikada, cijeli svijet je sada Vaše igralište, mogućnosti su Vam neograničene i samo budite hrabri u izlasku na to tržište. Pritom uvijek budite zahvalni na to što su Vam Rijeka i EFRI dali.
Sadašnjim alumnijima želim da nastave graditi bolji svijet, bolji nego što smo ga mi dobili u naslijeđe. A da pritom, ako je to moguće, svojim znanjem, iskustvom i poznanstvima aktivno pridonesu razvoju i jačanju Alumni EFRI.