1Završili ste preddiplomski studij na EFRIju – da li su ispunjena vaša očekivanja?
Odlazak na fakultet mnogim srednjoškolcima predstavlja značajnu promjenu. Tako je bilo i u mojem slučaju. Iako mi je Ekonomski fakultet u Rijeci bio prvi izbor, u tim godinama teško je biti sto posto siguran u svoj odabir. No danas gledajući unatrag sa sigurnošću mogu reći da je odabir Ekonomskog fakulteta u Rijeci bio pun pogodak za mene. Na EFRI-ju sam se susrela s temama koje su me zaista zainteresirale i potaknule na daljnje razmišljanje o ekonomiji kao znanosti. Preddiplomski studij na EFRI-ju za mene je bio točno ono što on treba i biti, mjesto proširivanja vidika i usvajanja osnovnih znanja o ekonomiji. Profesori su tu da u nama probude znanstvenu znatiželju, da počnemo razmišljati o ekonomskim temama izvan fakultetskih obaveza. I to je upravo ono što su profesori na preddiplomski studij napravili za mene i na tome sam im vječno zahvalna.
2Dobitnica ste Dekanove nagrade za izvrsnost u akademskoj godini 2018./19. Da li Vas je to priznanje motiviralo na dodatni trud po pitanju obrazovanja i daljnjeg napredovanja?
Bila sam izuzetno počašćena dobiti Dekanovu nagradu za izvrsnost. To priznanje nije mi bilo samo potvrda da se nalazim na ispravnom putu već me i motiviralo za daljnje usavršavanje. Tijekom studiranja teško je ostati ustrajan nekom cilju koji je od vas udaljen pet ili šest godina, ali ovakvo jedno priznanje iznova motivira i podsjeća da ste sve bliže cilju koji želite ostvariti.
3Kako ste odlučili nastaviti obrazovanje na diplomskom studiju u Njemačkoj? Prenesite našim čitateljima dojmove sa Sveučilišta u Mannheimu.
Nakon druge godine preddiplomskog studija počela sam ozbiljnije razmišljati o odlasku studiranja u inozemstvo. Postojale su brojne opcije ne samo u Njemačkoj već diljem Europe. No, Sveučilište u Mannheimu je za mene posebno iskočilo u toj potrazi. Ne samo da je među najboljim sveučilištima u Europi, već veliku pažnju posvećuje ekonomskom istraživanju te je povezano s raznim istraživačkim institutima. Mannheim kao grad je relativno mali za njemački pojam te je sve prilično povezano sa Sveučilištem, od sporta pa sve do kulturnih događanja. Samo sveučilište je svijet u malom jer studenti dolaze iz svih krajeva svijeta od Kine preko Libanona pa sve do Brazila. Inače, predavanja se održavaju u Mannheimskoj baroknoj palači, što je doživljaj sam za sebe.
4Kako trenutno, u doba pandemije koronavirusa, izgleda studiranje u Njemačkoj?
Kao i u većini europskih zemalja strože restrikcije uvedene su početkom studenoga. Do tada smo imali nastavu na fakultetu, što je meni osobno, a vjerujem i mnogim drugim studentima koji se prvi put upoznaju s fakultetom, izuzetno važno. Znamo da danas kontakt među studentima i profesorima nije moguć na onoj razini na kojoj je on bio moguć prije nešto više od godine dana. Tako da i nekoliko početnih tjedana znači puno za upoznavanje okoline, kolega i cijelog sustava. Ovo novo normalno dakako prati i cjelokupni život studenata. Primjerice, u mojem studentskom domu većina studenata nije niti došla u mjesto studiranja jer za to nije postojala potreba. Sveučilište je unatoč trenutnoj situaciji osiguralo studentima pristup knjižnici i svim dvoranama fakulteta uz pridržavanje epidemioloških mjera, poput obaveznog nošenja maske, pridržavanja distance te prijave na aplikaciju fakulteta. Druženje u manjim grupama je studentima bilo omogućeno sve do sredine prosinca.
5Gdje se vidite kroz narednih 10 godina? Koji su Vam ciljevi i želje?
U deset godina se može puno toga promijeniti, vidimo kako nam je samo jedna godina preokrenula život na glavačke. No ja sam na ovaj put krenula s ciljem da prikupim što više znanja i vještina te da se naposljetku vratim u Hrvatsku i da svoja prikupljena znanja prenesem mlađim generacijama. U Mannheimu sam počela raditi kao student asistent na Makroekonomskoj katedri što mi predstavlja veliki izazov, ali i veliko zadovoljstvo, jer zaista uživam raditi s mlađim generacijama. Iskreni sam pobornik ideje da se znanje množi dijeljenjem. Tako da bih se za sada voljela razvijati u akademskom smjeru, a kasnije što vrijeme donese.
6Koji je vaš savjet kao člana ALUMNI EFRI zajednice budućim generacijama?
Moj savjet bi bio da najbolje što mogu iskoriste prilike koje im se na fakultetu pružaju. Neka se ne ustručavaju dodatno istraživati i propitkivati stvari izvan zadanih okvira, jer profesori su nepresušni izvor informacija. Tako da nemojte se bojati kritički gledati na svijet. Da završimo uz jednu meni dragu uzrečicu: "The better the question – the better the answer – the better the world works".